a

‘Herkesin telefonuna 18:57’de mesaj gelecek’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 12 Kasım’da tüm vatandaşların telefonuna saat 18:57’de mesaj geleceğini açıkladı. Milyonlarca vatandaş mesajın neden ve hangi amaçla geleceğine yönelik araştırmalara başladı.

12 Kasım’da neden, saat kaçta tatbikat olacak? – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 12 Kasım’da herkesin telefonuna saat 18:57’de mesaj geleceğini açıkladı. Milyonlarca vatandaş neden böyle bir mesajın geleceğine yönelik araştırmalara başladı. Mesaj hangi amaçla ve neden gelecek?

Afet İletişim Çalıştayı, Ankara’da düzenlendi. İletişim Başkanlığı ile AFAD’ın ortaklaşa yürüttüğü toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da yer aldı. Burada önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye, deprem riski yüksek kırılmaya müsait her an sıcaklık değerlerinin üstüne çıkarak patlama riski olan fay hatları üzerinde yer alıyor. Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fayları, neredeyse 70 ilden geçmektedir. Ufak bir kırılma anında 85 milyon vatandaşın derinden hissedeceği deprem riskine karşı çalışmalar yürütülüyor.

BAKAN SOYLU DEPREM TATBİKATI

Konuya ilişkin Bakan Soylu, ’12 Kasım’da 18.57’de ülkece tatbikat yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek.’ ifadelerini kullandı.

12 Kasım’da ilk defa ülke çapında tatbikat gerçekleştirilecek. Yapılış amacı, deprem anında tedirgin olan vatandaşlara anında oluşabilecek tehlikelere karşı ilk yardımda iletişimin kesilmemesi amacıyla yapılacak.

NEDEN, SAAT KAÇTA TATBİKAT OLACAK?

Afet İletişim Çalıştayı’nda konuşan Bakan Soylu, 81 ilde ‘deprem tatbikatı’ adı altında tüm Türkiye’de herkesin telefonuna mesaj geleceğini açıkladı. Tatbikat 12 Kasım’da saat 18:57’de olacak. Mesaj’da ‘deprem tatbikat’ amacıyla gönderilecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.