a

YAPAMAZSIN DEDİLER, YAPTI. ŞİMDİ ÜRÜN YETİŞTİREMİYOR…

YAPAMAZSIN DEDİLER, YAPTI.
ŞİMDİ ÜRÜN YETİŞTİREMİYOR…

Genç Çiftçi Projesi kapsamında aldığı hibe sayesinde Mantar yetiştirme tesisi kurarak, kendi işinin patronu olan Genç girişimci Ümran Akca, ”Üretime başladık. Ürün yetiştiremiyoruz.” dedi.

Aybastı yolu üzerinde Fatsa’ya bağlı Sefaköy Mahallesinde kiraladığı arazi üzerine Mantar üretim tesisini kuran Ümran Akça, ”Her biri 120 metra kare olan iki seramız var. Şuan tek seramızda üretim yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde ikinci seramızıda faaliyete geçireceğiz. İlk hasadımızı aldık. İki ayda üç hasat alıyoruz. Yıl boyu Üretimimiz bu şekilde devam ediyor.” diye konuştu.

HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM

Mantar üretimine nasıl başladığını anlatan Ümran Akca, ”Fatsa İlçe Tarım Müdürlüğüne Seracılıkla ilgili başvuru yaptım. İlçe Tarım Müdürü yeni dönemde Mantar Yetiştirme yönünde yoğun talep olduğunu, Mantar üretimine yönelmemin çok daha faydalı olacağını belirtti. Bende Mantarla ilgili Proje hazırlattım. Seraların projesini çizdirdim. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK)’ye başvurumuzu yaptık. Çokta uzun sürmedi, çokta kolay onaylandı. Sonrasında hemen kuruluma başladık. Kurulum biter bitmezde üretime geçtik. İlk hasatımızı iki tonla başlatmış olduk. İlk hasatımızla şuan pazarlardayız.” dedi.

Pazarlama konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Ümran Akca, ”Üretime yeni başlamamıza rağmen ürün yetiştiremiyoruz. Bu şekilde ürün talepleri devam ederse, ikinci seramızıda faaliyete geçireceğiz.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BU ARAÇTAN SAĞ ÇIKTI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.