a

Vali Sonel, “Bu Haftayı, Aşılamada Farkındalık Haftası İlan Ediyoruz”

Vali Sonel, “Bu Haftayı, Aşılamada Farkındalık Haftası İlan Ediyoruz”

Vali Tuncay Sonel’in başkanlığında her hafta Pazartesi günleri yapılan Covid-19 Pandemisi Değerlendirme Toplantısı, bugün de gerçekleştirildi.
Valilik Toplantı Salonunda yapılan Covid-19 Pandemisi Değerlendirme Toplantısına, Vali Yardımcısı Bayram Gale, Kumru Hüseyin Aydın, Gölköy Kaymakamı Onur Bektaş, İl Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir, İl Emniyet Müdür Vekili Mehmet Hacıhasanoğlu, diğer Kaymakamlar video konferans yoluyla, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın katıldı.

Toplantının başlangıcında, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın tarafından “Covid-19 Pandemisi Değerlendirme Sunumu” yapılarak, pandemi sürecinde yürütülen çalışmalar, yapılan testler, hastane kapasite doluluk oranları, yoğun bakım doluluk oranları, denetim verileri, filyasyon ve aşı çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunuldu ve alınması gereken tedbirlere ilişkin görüş ve öneriler dile getirildi.

Aşılama çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Çok hızlı bir şekilde aşılanan vatandaş sayımızı artırmak istiyoruz. Vatandaşlarımız MHRS sistemi üzerinden randevu almak suretiyle tüm sağlık birimlerimizde aşılarını yaptırabilirler. Aşı konusunda vatandaşlarımızdan duyarlı davranmalarını istiyoruz” dedi.
18 yaş üstündeki bütün vatandaşlarımız için aşı hakkı tanımlandığını hatırlatan Vali Tuncay Sonel, “Böylece hedef nüfusumuzun tamamına aşı hakkı sunulmuş oldu. COVİD-19 pandemisi ile 1 yılı aşkın süredir mücadele etmekteyiz. Geldiğimiz noktada gerek sağlık teşkilatımızla, gerekse diğer kamu kurumlarımızla, STK’larımız ile işbirliği ve eşgüdüm içinde hastalığın yayılımını belli bir seviyede tutmayı başardık. Bu salgın hastalıkla mücadelede yakın zamana kadar en önemli silahlarımız bulaş zincirini kırmak için maske, mesafe, hijyen gibi çeşitli tedbirler almak ve hastalarımıza uygun koşullarda uygun tedavi hizmetini sunmaktı. Bir süredir ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de hızlı bir şekilde aşılama yaparak mücadelemize devam etmekteyiz. İlimizde aşılamamız gereken toplam nüfus 574.715’tir. Bu zamana kadar 361.411 vatandaşımızın 1. doz aşılarını yaptık. 189.288 vatandaşımızın 2 doz aşısını yaptık. Böylece hedef nüfusumuzun %62,89’unu 1 doz, %32,94’ünü 2 doz aşılayarak ilimizde toplamda 547.040 doz aşı yaptık. Devletimizin ücretsiz olarak vatandaşlarımıza sunduğu aşı imkânıyla pek yakın zamanda bu salgın hastalığın kontrol altına alınacağına inanıyorum. Virüsün kendi savunma mekanizmalarıyla direncinin, yayılımının ve öldürücülüğünün artabileceği tehdidi göz önünde bulundurulduğunda vakit kaybetmeksizin sırası gelen bütün vatandaşlarımızın aşılanmalarını diliyorum. COVİD-19 pandemisinde genç yaşlı ayrımı olmadan pek çok vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı dilerken yaşlı ve genç bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. 1 seneyi aşkındır hayatımızda olan ve bizi sevdiklerimizde ayıran bu salgından kurtulmak için ‘haydi Ordu aşıya’ diyoruz” dedi.
Bu haftanın, aşılamada farkındalık oluşturmak için değerlendirileceğini ifade eden Vali Sonel, “Biz, bu haftayı aşılama çalışmalarında farkındalık haftası ilan ediyoruz. Vatandaşlarımızı aşıya teşvik etmek için 19 ilçemizde farkındalık çalışmaları yürüteceğiz. Bu konuda tüm ilçe kaymakamlarımızdan gerekli çalışmaları yapmalarını istiyorum” diye konuştu.
Toplantıya katılan İlçe Kaymakamları da Covid-19 Pandemisi ile ilgili yürütülen çalışmalar ve yapılması gereken çalışmalar konusunda görüş, düşünce ve önerilerini dile getirdiler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ORDU’DA 126 BİN BÜYÜKBAŞ HAYVAN AŞILANDI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com