a

ŞİFA KAYNAĞI KANTARON

ŞİFA KAYNAĞI KANTARON

Şifa kaynağı Aybastı’da doğal ortamda yetişen ve altın sarısı çiçekleri ile dikkat çeken Kantaron’un faydaları saymakla bitmiyor. 

Osmanlı İmparatorluğu döneminde savaşlarda kılıç yaralarının tedavisinde kullanılan kantaron yağı, günümüzde de vatandaşlar tarafından bin bir hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Aktarlarda büyük paralar ödenerek satın alınan kantaron bitkisinin demedi bir çok halk pazarında 5 liradan satılıyor.

Hem çay, hem ilaç niyetine kullanılıyor

Aybastı yöresinde özellikle kırsal alanlarda Mayıs Haziran ayı içinde doğal ortamda altın sarısı çiçekleri ile dikkat çeken kantaron bitkisi vatandaşlar tarafından pek çok bilinmese de bilenler hem çay, hem de ilaç niyetine kullanıyor. Güneşte cam kavanoz içinde zeytinyağı ile 40 gün bekletilen kantaron yağı; Yara, kanama, yanık, pişik ve saçlarda etkili olurken, gölgede cam kavanozda yine 40 gün bekletilen kantaron yağı ise mide, enfeksiyon ve solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılıyor.

Türkiye’nin özellikle ege bölgesinde bölge halkı tarafından sarı altın olarak da adlandırılan kantaron bitkisi bir çok halk pazarlarında demeti 5 liradan satılıyor. Yeşil yapraklı ve altın sarısı çiçekleri ile taze olarak satılan kantaron bitkisi vatandaşlar tarafından kurutulmuşu çay niyetine, zeytinyağı ile yapılanlar da şifa niyetine kullanılıyor.

Kantaron Otu Nedir?

Kantaron çiçeği özellikle Avrupa ülkelerinde bulunan bir çiçektir. Farklı isimlere de sahip olan kantaron otu içerisinde sakinleştirici maddeler de yer almaktadır. İçerdiği bu maddeden dolayı Avrupa’da ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Kantaron bitkisinin köklü bir tarihi bulunmaktadır. Kantaron bitkisi toplandıktan sonra zeytinyağına batırılarak güneş ışığında bekletilir. Daha sonra zeytinyağı çiçeğin salgıladığı yağ ile birlikte koyu bir kırmızı renge dönüşür. Bunlar dışında sarı çiçekleri de güneşte kurutulur ve kaynatılarak çayı yapılır. Genellikle yatalak hastaların vücutlarındaki yaralar için kullanılan yağ cildin yenilenmesini sağlamaktadır.

Kantaron Otu Nerelerde Kullanılır?

Kantaron otunun bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Pek çok kişi bu bitkiyi nasıl tüketeceğini merak etmektedir. Kantaron otundan genellikle kaynatılarak çay elde edilir. Özellikle depresyona iyi geldiği bilinen kantaron otu çayı yağ olarak da tüketilebilir.

Kantaron çayının pek çok faydası olduğu da bilinmektedir. Özellikle ruhsal ve psikolojik açıdan yıllar boyunca antidepresan niteliğinde kullanılması sebebiyle sinirleri yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Strese çok iyi gelir. Kişilerin olaylara daha olumlu bakmalarını sağlar.

Bunlar Dışında kantaron çayının cilde iyi geldiği ve hücre yenileyici bir özelliği olduğu da bilinmektedir. Ciltte var olan yara, sivilce izleri veya yanıkların giderilmesine yardımcı olur. Bunlar dışında vücutta sivilcelerin oluşumunu da engeller.

Kantaron çayının antiseptik bir özelliği bulunmasından mikrop ve bakterilere karşı tüm vücudu korur ve var olan iltihapların giderilmesini sağlar.

Kantaron çay dışında yağ olarak da tüketilebilir. Kantaron yağı bitki, çiçek ve sapının kurutulması ile elde edilmektedir. Kurutulduktan sonra parçalara ayrılır ve bir kavanoza koyulur. Fakat bitki mutlaka eller ile parçalara ayrılmalıdır. Makas veya bıçak kullanılmamalıdır.

Daha sonra kavanozdaki kantaron bitkisinin üzerine saf zeytinyağı eklenir. Kavanoz bir tülbent veya temiz bir bez ile kapatılır ve 5 gün beklenir. 5 gün sonra bez veya tülbent kaldırılır ve kapağı sıkıca kapatılır. 40 veya 45 gün güneşte bekletilir ve kavanozun hava alması engellenir. Bekleme aşamasında arada bir kavanoz ters düz edilerek karıştırılmalıdır. Sürenin sonunda kırmızı renge dönüşen yağ süzülür ve koyu renkli bir şişeye konulur. Güneş almayan bir ortamda saklanır.

Kantaron Otunun Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre kantaron çiçeğinin pek çok yararı olduğu görülmektedir. Özellikle çocukluk döneminde kullanılan kantaron çayının hafızaya iyi geldiği de bilinmektedir. Kantaron otunun faydaları şunlardır:

– Bu ot kronik uyku problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu nedenle kişinin melatonin hormonunu arttırarak rahat bir uyku çektiği tespit edilmiştir.
– Cilt sağlığına oldukça yararı bulunmaktadır. Kırışıklığı önler ve cildin daha canlı görünmesini sağlar. Vitiligonun tedavilerinde doğal bir ilaç olarak önerildiği de bilinmektedir.
– Krem olarak ağrıyı dindirmede kullanılmaktadır. Özellikle romatizma hastalıklarında oluşan ağrıları azaltmaya yardımcı olmaktadır.
– Bu bitki güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle ödem attırmaya yardımcı olur. Gut hastalığında oldukça etkilidir.
– kantaron mide duvarını ve asidini korumaya yardımcı olur.
– İnsan vücudundaki tüm zararlı bakterileri öldürür. Böylece iltihaplanmayı engeller.

Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

Kantaron bitkisi yıllardır şifa niyetine kullanılan bir bitkidir. Yağ veya çay olarak tüketilmesi mümkündür. Kantaron çayını yapmak için ilk olarak 1 bardak kaynamış olan suya 2 çay kaşığı kurutulmuş kantaron bitkisi eklenerek biraz bekletilmelidir. Genellikle 10 dakika bekledikten sonra demlenmiş olacaktır. Hazır olan bu çay soğuk veya sıcak tüketilebilir. Dilerseniz tatlandırmak için limon veya bal katılabilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ÇOBAN AİLESİNİN BAŞI SAĞ OLSUN 

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com