a

AYBASTI’DA 150 HASTAYA İŞLEM YAPILDI

AYBASTI’DA 150 HASTAYA İŞLEM YAPILDI

Aybastı Devlet Hastanesinde endoskopi cihazıyla toplam 150 hastaya işlem yapıldı.

Aybastı Devlet Hastanesinde 13.11.2020 tarihinden itibaren Endoskopi ve Kolonoskopi uygulaması son teknolojik sistem ve donanımla, Genel Cerrahi Uzmanımız Dr. Cenk YAZKAN tarafından yapılmaya başlanmıştı. Bu uygulama ile yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı olmak üzere gastrointestinal sistem taraması yapılıyor.

Aybastı Devlet Hastanesinde Şubat 2021 tarihinden itibaren 4 ayda endoskopi ünitesinde üst ve alt gastrointestinal sistem endoskopisi olmak üzere toplam 150 hastaya işlem uygulandığı bildirildi.

Uygulamayı gerçekleştiren Dr. Cenk YAZKAN, uygulama ile gastrit, ülser, mide kanseri, bağırsak polipleri ve kolon kanseri gibi hastalıkların erken teşhisinin mümkün olduğunu belirterek, “Endoskopi, sindirim sisteminin endoskop dediğimiz ucunda kamera olan bir cihaz ile sindirim sisteminin görüntülenme işlemidir, gastroskopi ile yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağındaki rahatsızlıklar teşhis edilebilmektedir. Kolonoskopi ise kalın bağırsak rahatsızlıklarının bu işlemle teşhis edilebilmesidir” dedi.

Dr. YAZKAN, endoskopi ve kolonoskopi işlemlerinde teşhisle birlikte gerekirse tedavide uygulanabildiğini, yani kanama varsa kanamanın durdurulabileceğini ve yabancı cisim varsa çıkartılabileceğini söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Alamadığı Arsada, Aybastılı Taşeron Salim Sesli’yi Ezdi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com